Välkommen till KTK!


I Kristianstads TK spelar vi "Tennis för livet"!

KTK är en klubb för alla åldrar och nivåer på tennisspelande, från nybörjare till elitspelare. För barnen som vill börja spela tennis i tidig ålder, för dig som vill ta upp racketen igen mitt i livet, för dig som har ambitioner att tävla eller för dig som vill kunna spela ett par timmar i veckan i vår fina anläggning. Eller kanske du vill få några lektioner av våra tränare? Det finns goda möjligheter vad du än efterfrågar, så länge du är tennisintresserad ska vi kunna erbjuda dig ett bra alternativ!

Kansli

Vår intendent Peder Leuhusen når du på klubbens kansli via telefon, e-post eller genom ett besök på Ringvägen 3 i Kristianstad (vid Arena-området). Öppettider vardagar 08:00 - 17:00.

Telefon nr: 044-21 05 74
E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Styrelsen

Styrelsen består av sju ledamöter under ledning av klubbordförande Jonas Alftén. Klubbens styrelse består av engagerade medlemmar med olika bakgrund, såsom föräldrar till ungdomar i tränings- och tävlingsverksamhet, motionsspelare, träning- och tävlingsspelare samt medlemmar med erfarenhet från näringslivet. Vill du kontakta någon i styrelsen gör du det lättast via e-post.

Jonas Alftén Ordförande
Adrian Fallenkvist Kassör
Lena Ernberg Vice Ordförande
Patrik Idman Sekreterare
Niklas Lindén

Jeanette Johansson
Andreas ValentinssonAnsvarsområden

Träning & Tävling - Lena Ernberg

Anläggning – Andreas Valentinsson

Ekonomi – Adrian Fallenkvist

Marknad & Utveckling – Jonas Alftén

Tränare

Lukas Karlsson Chefstränare.

Telefon Lukas: 073 - 501 34 33

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Historia

Den 7 mars 1925 bildades Kristianstads Lawn Tennisklubb, numera Kristianstads Tennisklubb, vid ett möte i Kristianstads Läroverks sångsal. Förhandlingarna leddes av friherre O Palmstjerna och resulterade i att 42 personer gick in som medlemmar i den nybildade föreningen. Till klubbens förste ordförande valdes major Allan Uggla.                 Vill du läsa mer...

 

Aktuellt

 

Du kan boka dina speltider direkt på webben! Klicka här för att boka.

Som abonnent på fast tid gäller obligatoriskt medlemsskap.

 

 

 

 

 

logotyp Länsförsäkringar